Akce NCZPV
Chceš se pomazlit se švábem? Vyzkoušet si práci traktoristy? Rozmotat DNA? Podívat se do včelího úlu? Nebo si vyzkoušet, jak odpočívají vzorky semen v -18 °C?
To a mnohem víc si na Dni fascinace rostlinami v Národním centru zemědělského a potravinářského výzkumu vyzkoušeli žáci ze 4.C, 7.C a 9.C. Na všechny čekalo několik stanovišť, na kterých mohli nahlédnout do laboratoří, seznámit se s prací vědců a na vlastní kůži zjistit, že výzkum rozhodně není jen nudné sezení u mikroskopu.
Velký úspěch měla možnost podívat se do včelího úlu, zažít „mrazení“ v genové bance nebo setkání s netradičními „mazlíčky“. Nechyběly ani ukázky zemědělské techniky, kde si děti zjistily, jaký výhled má traktorista – a někteří si dokonce řízení traktoru sami vyzkoušeli. Zároveň se dozvěděly, jak moderní technologie pomáhají při pěstování rostlin i ochraně přírody.
Celý program byl velmi interaktivní a děti odcházely plné nových zážitků, překvapivých informací a často i otázek, na které budou ještě dlouho hledat odpovědi. Den fascinace rostlinami tak ukázal, že věda může být zábavná, praktická a opravdu fascinující.
Třída 4.C ještě doplňuje:
Dnes jsme byli na přednášce o včelách — o tom, jak žijí, rozmnožují se a jak vzniká med. Bylo to zajímavé nejen pro děti, ale i pro mě.
Potom nás zaujalo malování vínem — taková nová a neobvyklá zkušenost. A navíc jsme se na Ruzyň svezli novým vláčkem, který má stanici poblíž naší školy.
Když spojíte teoretické znalosti s praxí a novými zážitky, vznikne výlet, na který se bude dlouho vzpomínat.